Стигнах до фара на края на света.
Стигнах и до пощенската станция на края на света,
Измих си ръцете в Тихия и Атлантическия океан, почти едновременно,
Видях огромни колонии морски обитатели и розово фламинго.
Патагония ми е в сърцето завинаги!
Има места по света, чиито имена предизвикват у нас някаква фантазия, бягство, лудост... И Патагония, разбира се, е едно от тях. Като дете, колчем направех някоя пакост, мама все ме гълчеше - " Абе аз на патагонски ли ти говоря, бе момиченце?" И в моята детска глава това патагонците, това патагонския им език, изобщо всичко патагонско си беше една химера, нещо странно и далечно, дори не знаех дали аджеба ги има тия патагонци. Интересно ми стана, че преди да тръгна на път, доста хора ме питаха - Ама Патагония не е ли само нарицателно? Съществува ли наистина такова място? Съществува, да, съществува такова място! И е величествена, прелестна, непокътната пустош. Има гигантска територия - 1,043,076 km2 , колкото 10 Българии. Митична земя на края на света във формата на фуния, споделяна от Аржентина и Чили. Дели се 80% в Аржентина и 20% в Чили. В провинцията Санта Круз, където бях, населението е 1.1 човек на кв. км. Да, Патагония е много слабо населена, но за сметка на това аржентинските гаучоси отглеждат близо 14милиона овце, като повечето са в Патагония. Аржентинската Патагония, която аз видях, е девствена и дива - определението за мечтата на всеки пътешественик. Патагония е запазено природно светилище, последно убежище за много животински видове.Това е нещо като Райската градина на нашата планета - с едни от най- поразителните красоти. Непокътнат рай - зашеметяващи върхове в покрити с ледници планини, гранитни кули, равните пампаси, изумрудени езера, иглолистни гори, уникална дива природа с невероятна флора и фауна и необятни пейзажи. А назъбената брегова линия е съставена от множество впечатляващи фиорди, заливи и проливи, край които звучно диша океана.
Патагония е и екологично най-чистият регион на планетата. Почти всичко изобилства. Тук се намират едни от най-големите в света запаси от прясна вода, петролни полета и големи запаси от газ. В Аржентина има над 20 национални парка и повечето са в Патагония. Най- високата точка е планината Фиц Рой /3375м/.
Патагония е открита през 1519 г. от Магелан. Легендата разказва, че Магелан и екипажът му видели племе от гиганти с големи крака. Те нарекли това племе „патагоните“ или „големите крака“. Патагония означава „Земята на големите крака“. После се оказало, че местните племена са си с нормални размери, но вече им било дадено името....
В огромния си мащаб Патагония предлага изобилие от потенциални преживявания и пейзажи. За жалост, за да опознаеш и се насладиш на тази необятна девствена природа, трябва да останеш там доста време и да се скиташ по многобройните маршрути, изобщо да бъдеш пътешественик, а не турист като нас. Защото малката ми дъщеря беше наскоро на трекинг в чилийска Патагония и знам за какво иде реч. Но, берекет версим, видях емблемите на Патагония и останах шеметно впечатлена.
Все не набирах кураж да тръгна на това отдавна бленувано пътуване. Защото нека съм честна, емоциите от едно такова далечно и дълго пътешествие, са си бурни и не само положителни. Защото огромното ми, много дълбоко и неизлечимо любопитство към света, се омешва с тих ужас от непознатото, и се пръква едно голямо, рошаво шубе! Като се добави и страхът от дългите полети, шубето набъбва направо във великанско! Сигурно е нормално, не знам. И сигурно е част от общото - трепета преди, еуфорията по време на, и осъзнаването след това. И накрая - споделянето, за да преживея видяното отново и отново. И за да консервирам спомена...Защото паметта има гадното свойство да се разпилява. А спомените да се правят на разсеяни.
Затова съм безкрайно благодарна на моята братовчедка Бинка, която ми даде начален тласък с един ваучър-подарък за това пътуване, и оттам насетне нямаше мърдане и стегнах куфарите.
Между другото имаше десетина снажни момчета в самолета, исполиноподобни някакви, с огромни чанти за ски. Питахме ги, оказа се че наистина са ски, специални ски, и отиват да ги карат на Антарктида. На следващия ден от Ушуая заминавал круизен туристически кораб за ледения континент. Егати щастливците!
Ушуая е най-южния град на планетата, най-близо разположен до Антарктида, и главен град на остров Огнена земя. Демек си е наистина на края на света. А остров Огнена земя/ Тиера дел Фуего/ е митично, далечно и необятно място. Той е най-големият остров от архипелага Огнена земя с площ от 47 992 km² и включващ над 40 хил острова в Аржентина и Чили.Тук денят продължаваше 16 часа, а всичко наоколо сияеше в наситени, пролетни цветове. Това се случи през ноември'2022 година, така че там беше краят на пролетта и началото на лятото. Макар че съм с дебела шапка, която купих от Исландия и е от 2 слоя вълна от техните овце, уцелихме солидарно с мераците ни време. Обличах се на принципа на зелката, с много катове, та да има мегдан да свалям и обличам, колчем се наложи. Не ми се мисли какво ли е през зимата тъдява....от май до октомври имало 70см сняг в по-голямата част на Патагония. Местните казват, че понякога вятъра е като гилотина, така ти "отнася" главата.
Следва круиз с катамаран по канала Бийгъл.
Каналът Бийгъл е пролив в архипелага Огнена земя/ Тиера дел Фуего/ в най-южния край на Южна Америка между Чили и Аржентина. В него правят любов два океана - Атлантическия и Тихия. Аз си измих ръцете и в двата едновременно:
Беше си нещо като ден за ANIMAL PLANET... Колонии от корморани, морски лъвове/ушати тюлени/, и разни местни птици на остров Лос Лобос. Бях запленена и очарована от това гъмжило от морски обитатели. И в главата ми изведнъж изригна великата Earth Song на Майкъл Джексън :
Национален парк Огнена Земя е най-южната защитена територия на континента, разположена само на 11 км от Ушуая, близо до границата с Чили. Оттук се разкриват невероятни панорамни гледки към Магелановия проток, заобиколен от красиви планини и гори, удивителна природа с множество езера, реки, лагуни, животински свят.
И незабравимото усещане да се возиш на Влака до Края на Света...
Град Ушуая, до края на миналия век е бил перфектната каторга - и да избягаш, няма как да се спасиш от свирепите климатични условия, а и къде ли да се денеш в безкрайната шир... Днес затвора е музейна атракция, а затворническата тематика е навсякъде. Затова на гарата ни посрещат затворници...
Земята отсреща е Чили, на една океанска вълна разстояние:
Тук ни разказаха за няколкото племена коренно население - Яманас и Теуелче. На снимката - жени от племето Яманас, които обитавали тези земи до скоро. Последната пълнокръвна жена Яманас все още живеела /всъщност не съм сигурна дали е още жива, защото е на преклонна възраст/ на територията на Чили. Племето живеело главно на своите канута във водата и през цялото време били без дрехи, като мажели голите си тела с тюленова мас, за да се предпазят от жестокия студ и вятър. И така, голи голенички в мразовитата Патагония са уцелявали. Идват белите хора, дават им да облекат дрехи, които обаче са непрекъснато влажни и развъждат вируси. И това постепенно ги погубва.
И идва ред за моята голяма мечта....
Леденият гигант Перито Морено се намира в националния парк Лос Гласиарес в аржентинска Патагония, в провинция Санта Круз. Само на кратко разстояние с кола от град Ел Калафате. Ледникът Перито Морено е най-известният ледник от 48-те, които са част от Леденото поле в Патагония.
Да дойдете в тази част на света и да не видите Перито Морено, би било като да посетите Париж и да прескочите Айфеловата кула.
Ледниците са големи масиви от компресиран лед, които се образуват в продължение на хиляди години. Глобалното затопляне причинява драстично топене на почти всеки друг ледник. Не и на Перито Морено...леденият гигант е изключителен, защото постоянно нараства с 2 метра на ден. Това означава, че когато ледникът расте по размер, в края му се появяват пукнатини, в резултат на което парчета лед, по-скоро айсберги с размери на многоетажна сграда, се отчупват и се разбиват с грохот в леденото поле долу и бавно се гмуркат в ледените, млечни води на огромното езеро Аржентино. Отчупващите се ледени блокове причиняват „цунами“, докато падат в езерото Аржентино, разигравайки едно от най-големите зрелища на природата. Саундтрак от бавно скърцане от пукнатините на леда, експлозивните бумтения, предхождат едно от най-великите шоута на природата. И те побиват тръпки, и всички наоколо пищят в екстаз! Чудо, гигантско чудо на природата е това! Всичко е толкова впечатляващо - драматичните 70метрови високи стени на ледника, които са като картина - разкъсани, където ледът се е срутил. А когато слънцето случайно ги огрее, ледът блести в наситено арктическо синьо. Пищен природен спектакъл!
Напразно се кахърих как аджеба ще успея да видя тоз феномен, ако има калабалък...Обаче хората са го измислили и затова туризмът им стремглаво препуска нагоре. По цялото огромно пространство са разпръснати алеи и платформи за наблюдение по периметъра на ледника. С цветни маркировки за различни маршрути. С указателни табели, за да не пропуснете нещо. И да се приближите достатъчно близо до лицето на ледника, за да чуете грохота на леда, който мърда и се намества, или пък се срутва във водата. Имаше дори туристи в инвалидни колички, които безпроблемно се разхождаха и любуваха на ледения гигант.
Това ледено поле е третият по големина запас от прясна вода в света. И е вписан в ЮНЕСКО преди повече от 40 години.
Глетчерът Перито Морено е кръстен на изследователя Франсиско Морено , който изучава региона през 19 век и играе важна роля в защитата на територията на Аржентина в конфликта около международен граничен спор с Чили.
Това е 2ят традиционен стил/първият е парила за телешки стекове и парчета месо/ на аржентинско барбекю - асадо, което е стил на готвене на цяло животно, най- често агне, разтворено като пеперуда, набодено на шиш или кръст над открит огън с дърва.
Смес от вода, сол, чесън и ароматни билки и подправки се използва за намазване на месото, докато се пече. След няколко часа готвене месото излиза от шиша с хубава, хрупкава коричка и сочна, крехка вътрешност. Парчетата печено агнешко обикновено се придружават от печени зеленчуци, печени колбаси, картофи, пресни салати и сосове. И обикновено се преглъщат с чаша превъзходно плътно вино Малбек.
За щастие, обикновено най-дългите пътувания, ни водят до нещата, които най-много си струват да бъдат видени. Това пътуване бе точно едно от тях.
Беше си едно авио-геройство моето латино пътешествие. С 4 международни полета, от които 14 часов полет Франкфурт- Буенос Айрес и 11 часов Рио де Жанейро - Мюнхен. И 6 вътрешни полета плюс едно аварийно кацане заради болен пасажер в самолета. И знаменателно кацане в Ушуая при грамадански вятър и на писта, която свършва в океана. Не ми стигаше това, ами литнах и с хеликоптер над водопадите Игуасу. В Рио обаче имаше мъгла и лек дъждец, та не можах да литна с хеликоптер над този изумителен град, още ме е яд! Изобщо навъртях много летателни км ...но важното е, че броят на излитанията бе равен на броят на кацанията! Впечатлена съм от реда на летищата в Аржентина и Бразилия. Няма хаос, няма опашки и блъсканици. Нямахме изубен багаж, закъснял полет, гигантски турболенции, перфектни кацания по учебник.
Сещам се веднага за един виц :
Уникално нещо е гражданската авиация...Закусваш в Сф, обядваш в Лондон, вечеряш в Ню Йорк...А багажа ти е в Буенос Айрес.....
PS. За малко да сътворя грамадански издън...
Ще пътуваме за края на света Ушуая от красивият Буенос Айрес, където се връщаме отново след това. Та затова и оставяме част от багажа си в хотела. Подреждаме се на опашката за чекиране, и о ужас!, погълната от емоцията, аз съм си забравила международния паспорт в куфара, който ще ме чака в хотела на връщане в Буенос Айрес. Скрит в куфара, а не в дамската чанта... така ни инструктираха, щото било опасно тъдява. Аржентинската ни екскурзоводка изпада в тиха истерия. На българската поне не й личеше паниката. Аз държа уж здраво всичките си страхове на каишка, засега! Аржентинката грабна телефона, щяла да звъни в агенцията, да ни пратят транспорт, блабла...викам й, бошлаф тая работа, нямаме време, да хващаме двечките първото такси, грабвам паспорта от куфара и се връщаме. Това беше моето супер хладнокръвно решение, което ми спаси Патагонията. Мятаме се в едно такси, казва тя на шофьора да кара по най-прекия път, бързо и яростно, че да не литне аероплана без мен. А аз си хортувам на ум - Дишай уджай!... Дишай уджай!... Оооомммм... всичко ще е наред! Очите на аржентинката вече са леко влажни, всеки момент ще се разплаче и цялата се тресе, .... еее, Дишай, ма олум! Пък аз ги мислех за корав народ! Аржентинката, след няколко изречения с шофьора се обръща към мен с широко отворени, мокри очи и почти крещи разтреперана, а гласът й дращи зверски по тавана на таксито - Ама ще струва еди-колко си песо, ама аз имам ли кеш толкова пари, и това го повтори поне 10 пъти. И така нажежи пространството, че напрежението в таксито вече можеше да се реже с мачете на огромни, тлъсти стекове. Казвам й, имам кеш бе, споко. И мислено благодарих на мъжа ми, който винаги настоява да имам доста пари кеш, като скитосвам по света, че не винаги се плаща с карта. Стигаме в хотела, таксито остана да ни чака отвън, как успях за секунди да отворя куфара с паролата, как грабнах паспорта и пак го затворих вече без парола, и как се метнах пак на таксито, хептем ми се губят кадрите. Помня, че докато отварях куфара ръцете ми трепереха и трудно сглобявах думи и мисли... Е, за сефте заключвам куфар, така ни наплашиха, че трябвало по тия ширини да сме заключени отвсякъде. И то пък гиди пусти късмет, гиди, да го отключвам под такъв стрес...Пътуваме към летището с бясна скорост, дано успеем. Аз уж съм корназ, ама взе и на мен да ми хлопа сърчицето, още малко и ще ми се къмбукне в пазвата. И ще хукне да броди само към Ушуая, на света на края...Аржентинката продължава да се кахъри нещо за моите кеш пари - нИдей рИва!, ма олум! Извадих си всичките песо, които бяха доста повече от сметката за шофьора и й ги дадох, да е спокойна и да плаща колкото иска, само да не изпуснем аероплана. Нямаше как да й разкажа, че евреите имат следната сентенция - Ако един проблем може да се реши с пари, то той не е проблем, а разход. Следим часовника, всеки момент ще затворят гейта, Оооммммм... А шофьора, щом разбра че ще има келепир, препускаше по най-преките пътища. Слава Богу, това е летището за вътрешни полети, което не е отдалечено от центъра, като международното, и пристигаме навреме. То пък се оказа че полета има 30 минутно закъснение/ единственото при 11 полета/. Ами ето на, Господ отново е българин! Та така започна все пак моето мечтано, патагонско величаво приключение, с лек фалстарт...
P.S.S. Скоро ще напиша впечатленията си от Буенос Айрес, водопадите Игуасу и Рио де Жанейро.
Лелееее, чак там ли стигна? Пътешественик си, и то голям,и разказвач велик! Няма при теб сухи фрази, всичко е живо, цветно, понякога шеговито. Аплодисменти!
ОтговорИзтриванеО, ще го чета няколко пъти, толкова интересни неща, които за пръв път виждам и чувам.
ОтговорИзтриванеРазкош, разкош. Много добре си консервирала пътуването ни. Ще го чета отново и отново! Благодаря ти!
ОтговорИзтриванеЕй, бях зажадняла за твоите " страшни смешки, смешни страшки", както ги описа в друг пост преди много години. Но запазваш в годините колоритния си жив език с деликатно чувстно за хумор. А местата, за които пишеш са просто уникални. Аз дори не бих мечтала, щото не бях и чувала. Но понеже спазвам традицията да ходя след твоите стъпки, ще поразгледам и току-виж и аз съм стегнала куфара. Благодаря за удоволствието!
ОтговорИзтриванеБез да съм експерт, но те следя от началото на блога и с годините, според мен, перото ти става все по-добро, направо блестящо! И не може да остави никой читател равнодушен! Браво!
ОтговорИзтриванеПрекрасно преживяване, много вярно и забавно пресъздадено.
ОтговорИзтриванеТрябва да е Божи дар вкусът към живота и храната, защото прави този Свят още по-красив, а, животът - много по-приятен и весел.
С нетърпение очаквам продължението и още материали. Б.Кирова,Бургас
Искам още, още и още. Така неусетно изчетох и се пренесох в друг свят. Майсторка си!
ОтговорИзтриванеKami adalah penyelesaian sehenti untuk semua keperluan pengajian antarabangsa anda. Aktiviti teras kami terletak pada membantu pelajar membuat pilihan yang tepat berkenaan dengan melanjutkan pelajaran di institusi pendidikan luar negara.
ОтговорИзтриване